Akupunktura jest metodą oddziaływania na funkcje organizmu poprzez wkłuwanie igieł w określone miejsce na ciele, która obejmuje również inne sposoby stymulacji tych punktów, takie jak akupresura, fotopunktura, elektropunktura, czy moksa.
Aby zapewnić maksymalną skuteczność działania, dobór konkretnych punktów, jak i rodzaj stymulacji, powinien odbywać się według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
W gabinecie Biosmedica diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu, badania pulsu pacjenta na tętnicy promieniowej oraz oceny wyglądu języka. Analizując te informacje i na ich podstawie dobierane są punkty akupunkturowe, nakłuwane jednorazowymi i sterylnymiigłami. Podczas nakłucia igłą pacjent odczuwa lekkie rozpieranie lub promieniowanie w miejscu wkłucia. Kolejne wizyty przebiegają podobnie. Podczas jednego zabiegu wykorzystywane jest od 2 do 8 igieł. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać zmiany w samopoczuciu, będące pewnego rodzaju odpowiedzią organizmu na leczenie.
Mechanizm działania:
W paradygmacie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej działanie akupunktury opisywane jest jako harmonizacja przepływu energii w ciele człowieka.
Medycyna zachodnia od wielu lat intensywnie bada zjawisko akupunktury. Aktualnie postuluje następujące mechanizmy działania tej metody:
- wpływ na wydzielanie endogennych opioidów i za ich pośrednictwem na odczuwanie bólu, nastrój i niektóre inne funkcje układu nerwowego,
- wpływ na wydzielanie serotoniny
- i wtórnie na:
– nastrój, sen i niektóre inne funkcje mózgu,
– apetyt i funkcje układu pokarmowego,
– zastępujące szlaki modulacji bólu, - wpływ na wydzielanie hormonu adrenokorytkotropowego, co skutkować może działaniem przeciwzapalnym,
- wpływ na wydzielanie tlenku azotu, a przez to na zaopatrzenie w krew konkretnych regionów mózgu i ciała,
- wpływ na wydzielanie oksytocyny i wazopresyny, co umożliwia regulację ciśnienia tętniczego krwi i niektórych funkcji układu rozrodczego,
- wpływ na wydzielanie anandamidu i za pośrednictwem tej substancji na szlaki: kanabinoidowy i waniloidowy,
- zmianę przestrzennej konformacji włókien kolagenu, pobudzenie fibroblastów i przewodzenie sygnału wzdłuż włókien tkanki łącznej.
Wskazania:
Akupunktura powinna być stosowana jedynie przez wykwalifikowanego akupunkturzystę, który po zbadaniu Pacjenta może zaproponować tą metodę oddziaływania na organizm. Listę potwierdzonych naukowo wskazań do akupunktury przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia w 2002 roku, tym niemniej ciągle zmieniająca się wiedza w tym zakresie powoduje jej stałe rozwijanie.
Przeciwwskazania:
Ze względu na niezwykłe bezpieczeństwo akupunktury nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania tej metody, jeśli Pacjent wyrazi świadomą zgodę na jej zastosowanie.
Względne przeciwwskazania obejmują:
- czynną chorobę psychiczną w fazie zaostrzenia,
- chorobę nowotworową,
- ciążę,
- zmiany skórne w miejscu nakłucia,
- uczulenie na nikiel, chrom i/lub inne elementy składowe igły.
Bezpieczeństwo:
W rękach wykształconego i doświadczonego terapeuty akupunktura jest metodą niezwykle bezpieczną.
W przeprowadzonej metaanalizie zarejestrowano 11 (jedenaście) poważnych działań niepożądanych na 4 441 103 (cztery miliony czterysta czterdzieści jeden tysięcy sto trzy) wykonane zabiegi. Zdarzenia te obejmowały: odmę opłucnową, złamanie igły, atak astmy, depresję.
Spośród innych, mniej poważnych działań ubocznych najczęściej wymienia się: krwiak, uczucie zmęczenia, nasilenie objawów, ból przy nakłuciu, senność, zawroty głowy, nudności. Objawy te wystąpić mogą u 0,3% – 3% poddanych zabiegom.
Stosowanie jednorazowych igieł wyeliminowało występujący historycznie problem transmisji chorób zakaźnych.
Znajomość anatomii człowieka znacznie zmniejsza możliwość punkcji narządu.